Ağustos 20, 2017 ayça kubat

Bodrum’da İnsanca Yaşam’dan güzel haber!

(English below)

Yunan ortaklarımız Eylül’de Bodrum’da…
Türkiye’den Bilgi Üniversitesi Sivil Toplum Çalışmaları Merkezi ve Almanya’dan MitOst Derneği’nin ortak çalışması olan ‘Civil Society Exchange’ programı Türkiye ve yurtdışından benzer alanlarda çalışan kurumları bir araya getirerek ortak projeler üretmelerine imkan sağlayan platformdur.
Derneğimiz Bodrum’da İnsanca Yaşam; başarılı başvuru sürecinin ardından programa yapılmış olan 93 başvurunun içinden seçilen 8 ortak ekipten biri oldu! Bu başarının parçası olmaktan olmaktan gurur duyuyoruz.
Peki nedir bu program?
İlk adım: 8-12 Temmuz Atölye Çalışması Kartal, İstanbul
Başarılı başvuru sürecinin ardından derneğimiz Bodrum’da İnsanca Yaşam’dan iki temsilci Ayça ve Chris, Civil Society Exchange’in ev sahipliği yaptığı 4 günlük atölye çalışmasına katıldılar.
‘Dernek olarak seçildiğimiz bu programın amacı benzer alanlarda çalışan organizasyonlar arasında ortaklıklar kurularak, bu organizasyonların daha iyi işleyebilmesi için yaşanılan sorunları çözmek adına birlikte modeller geliştirmeleridir.’
İstanbul’da gerçekleşen bu atölye çalışmasında, Türkiye’nin farklı şehirlerinden farklı alanlarda çalışan 8 sivil toplum örgütü ile birebir ortaklıklar kurdukları Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen 8 yabancı sivil toplum örgütü ile enerji dolu dakikalar yaşadılar …
Bilgi Üniversitesi ve MitOst’un ortaklığı ile gerçekleştirilen programın il aşamasında deneyimli ve sempatik kolaylaştırıcılar eşliğinde çabucak kurulan güven ve paylaşım ortamında küçük ve orta ölçekli derneklerin ortak problemlerinin belirlenerek çözüm için farklı yaklaşımlar geliştirmeye odaklanıldı. Katılımcı organizasyonların en çok sorun yaşadığı 3 alanın Bağış Toplama, Güçlü birer ağ ve gönüllü ekibi kurma olduğunu gördük.

Önceden birbirini tanıyan diğer birçok ikili eşleştirmeden farklı olarak biz Atina’dan Social Kitchen ‘The Other Human’ inisiyatifi ile ilk kez bu ortamda tanıştık. Ve birlikte projeler üretebilmek adına çalışmalarımıza büyük bir hızla başladık. Dernek olarak yaşadığımız güçlükler üzerine yaptığımız görüşmeler sırasında, birbirimizden nasıl öğrenip birbirimizi nasıl destekleyebileceğimizi konuştuk. Adanmış bir gönüllü grubu oluşturabilmek adına ortak bir proje üretmeye karar verdik.
6 Aylık Civil Society Exchange programı boyunca Yunanistan, Gürcistan, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Almanya ve Bulgaristan’dan temsilci derneklerle deneyim aktarımı yapacak ve Türkiye’den İstanbul, Ankara, İzmir, Çanakkale, Denizli ve Bodrum’dan katılımcı derneklerle de ortak aktiviteler planlayacağız.
Programın Şubat ayında Berlin’de yapılacak olan organizasyonla bitmesi planlanıyor. Almanya MitOst Vakfı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi ortaklığıyla gerçekleşen program, Almanya Mercator Vakfı tarafından fonlanıyor.
(CSO= Civil Society Organisation/ NGO)
Yararlı linkler:
Civil Society Exchange Program

OKUYUNUZ: http://oallosanthropos.blogspot.com.au/p/social-kitchen-other-human.html
http://www.huffingtonpost.com.au/entry/konstantinos-polychronopoulos-o-allos-anthropos-athens-greece-syrian-refugees_us_5730b4b5e4b0bc9cb0476c80
http://www.aljazeera.com/indepth/inpictures/2015/09/greece-social-kitchen-person-150921110028671.html

Civil Society Exchange 1

First Stage:  8- 12 July Workshop Kartal, Istanbul

Following the successful application to the Civil Society Exchange program, two representatives from Bodrum’da İnsanca Yaşam Derneği  /Bodrum Humanity, Ayca and Chris, attended the four day Civil Society Exchange in Kartal, Istanbul. We were honoured to discover we were one of the eight organisations chosen out of the 93 applications for the Turkish partners.

‘The purpose of the programme is to enable partnerships to work on one common organizational issue and to develop a model for themselves to implement in their organizations.’

It was an energizing experience meeting with the eight CSOs from various parts of Turkey working in different fields, and with the nine partner CSOs from Europe. With the expert and sympathetic facilitators from Bilgi University Civil Society Centre and their partner MitOst, we all quickly built trust and openness sharing the common concerns and approaches to problem solving in small and medium size CSOs. Fundraising, building networks and strong volunteer groups were the three main concerns with all the CSOs.

Unlike some of the other CSO partnerships who have met earlier or already worked together, we met for the first time our partner from Athens –Society Kitchen: “The Other Human”. We discussed our shared challenges and how we can learn from and support each other. We started forming projects with them about building a committed volunteer group.

Over the next six months of the Civil Society Exchange the representatives of CSOs from Greece, Georgia, France, Czech Republic, Germany and Bulgaria will exchange experience and plan joint activities with partners from Turkey – Istanbul, Izmir, Canakkale, Denizli, Ankara and Bodrum

The program will end with a final event planned for February 2018 in Berlin. It is organised by MitOst Foundation (Germany) and by Istanbul Bilgi University (Turkey) with the support of Mercator Foundation (Germany).

(CSO= Civil Society Organisation/ NGO)

Useful links:

Civil Society Exchange Program